Hoppa till sidans innehåll

Deltävling 2

02 JUN 2008 00:00
Skövde höll i deltävling nummer 2
  • Skapad: 02 JUN 2008 00:00

Som vanligt denna säsong var det strålande väder.

 

Blekinge hade grymt bra framgångar och det med nästan alla de bästa förarna på plats.

 

Trailer CUP

 

Pos Namn Klubb Team Lic Kval.heat Pos i kval Varv Final
1. Westholm Robert Staffanstorps HS   B 24 - 10.02.68 4 72 -   30.07.46 Final
2. Fosselius Per Karlskrona MRK   B 24 - 10.14.71 6 70 -   30.01.76 Final
3. Nyblom Stefan AMF Årsunda   B 23 - 10.23.03 10 69 -   30.21.10 Final
4. Eriksson Anders Karlskrona MRK   D 21 - 10.01.57 14 66 -   30.00.72 Final
5. Oskarsson Linus Borås MRK   B 22 - 10.01.50 11 66 -   30.01.35 Final
6. Andersson Kennth AMF Årsunda   B 23 - 10.05.77 8 65 -   29.36.94 Final
7. Olsson Magnus Staffanstorps HS   D 24 - 10.05.61 5 63 -   30.25.73 Final
8. Oskarsson Raymond SMK Örkeljunga   D 25 - 10.02.82 2 12 -    5.02.24 Final
9. Oskarsson Joel SMK Örkeljunga   D 24 - 10.22.01 7 8 -    3.52.76 Final
10. Thörnros Ulf AMF Årsunda   B 23 - 10.15.41 9 0 -            Final
11. Lundberg Magnus Väst-8   U 22 - 10.25.28 13 42 -   20.00.44 Semi
12. Ekblad Jesper Borås MRK   D 20 - 10.14.36 15 37 -   20.01.23 Semi
13. Andersson Bill MHF Skarpnäck   B 24 - 10.02.09 3 14 -    5.50.61 Semi
14. Hennriksson Tony KRMK   D 22 - 10.19.03 12 14 -    6.43.97 Semi
15. Åkesson Magnus Asarums MS   B 22   10 -    4.10.08 Semi
16. Skoog Anders Amf Årsunda   D 19 - 10.11.69 16 0 -            Semi

 

 

GT-Serien

 

Pos Namn Klubb Team Lic Kval.heat Pos i kval Varv Final
1. Oskarsson Dennis Borås MRK   B 24 - 10.21.64 3 97 -   40.06.68 Final
2. Nilsson Andreas Karlshamns MRK   U 23 - 10.08.87 4 91 -   40.05.23 Final
3. Åberg Alf Staffanstorps HS   B 24 - 10.03.59 1 83 -   34.41.45 Final
4. Gustavsson Dennis Skövde MK   B 22 - 10.01.52 5 83 -   40.11.23 Final
5. Nilsson Kenny Norrköpings RCN   D 21 - 10.06.45 6 76 -   40.00.88 Final
6. Andenholm Michael Karlshams MRK   D 21 - 10.06.53 7 71 -   40.29.66 Final
7. Nilsson Christian Norrköpings RBN   D 24 - 10.06.50 2 58 -   24.29.19 Final
8. Skoog Anton AMF Årsunda   B 14 - 7.38.96 9 28 -   21.27.80 Final
9. Johansson Örjan Karlshamns MRK   D 18 - 9.23.05 8 24 -   16.58.90 Final
Skribent: Per Fosselius

Postadress:
Karlskrona MRK - Bilsport
Markus Almgren, Blomvägen 9
37342 Rödeby

Besöksadress:
Silvervägen 13
37150 Karlskrona

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info